Product Details:
| Assembly Type | Manual Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Belt |
| Industry | Automotive |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Workstation Length | 1 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Grey |
| Surface Treatment | Paint Coated |
Our most centric focus is on EV Industry & we are delivering our best products. BharatQ Electric Motor Assembly Conveyor delivers high-volume production of motors & Its Components consumed in Electric Vehicles, HVAC, Robotics, Heavy Equipment, and Transportation products just to name a few. BharatQ offers Full-Turnkey Integrated Motor, Rotor, and Stator assembly to Electric Motor Manufacturers, and Induction Power Supplies, Induction Tooling, and Cooling Systems to integrators.
𝐄𝐥𝐞𝐜𝐭𝐫𝐢𝐜 𝐌𝐨𝐭𝐨𝐫 𝐀𝐬𝐬𝐞𝐦𝐛𝐥𝐲 𝐂𝐨𝐧𝐯𝐞𝐲𝐨𝐫 𝐎𝐩𝐭𝐢𝐨𝐧𝐬 𝐢𝐧𝐜𝐥𝐮𝐝𝐞⏩Storage for Multiple Process recipes
⏩Custom tooling
⏩Process Signature Monitoring and Recording
⏩Robotic Integration, load and unload options
⏩Conveyor, Pick and Place, and Rotary in and Outfeed options
Additional Information:
Product Details:
| Material | Mild Steel (MS) |
| Capacity(kg/feet) | 100 |
| Application | Automotive Assembly, Appliance Assembly, Food Line, Pharma Line, Packaging Line, Electronics Assembly, Battery Assembly, Mobile Assembly |
| Automation Grade | Automatic |
| Line Type | Conveyor Line |
| Conveyor Type | Slat Conveyor |
| Production Capacity | Up to 10 pcs/min |
| Line Length | Asper requirement |
| Power Source | Electric |
| Working Height | 650-750 mm |
| Frame Material | MS |
| Line Layout | Straight |
| Color | Silver |
| ESD Safe | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Stations | Up to 10 |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We build completely coordinated Three Wheeler Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information: