Product Details:
| Chip Type | Powder Chips |
| Conveyor Type | Belt |
| Conveyor Design | Inclined |
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Application Machine | CNC Lathe |
| Trough Width | 150 mm |
| Length | 60-100 Feet |
| Discharge Height | 0.8 m |
| Application/Usage | Industries |
| Coolant Handling | Dry Chips |
| Usage/Application | Depend on the application |
| Inclination | Inclined |
| Speed | 120 m/min |
Additional Information:
Product Details:
| Chip Type | Long Chips |
| Conveyor Type | Scraper |
| Machine Type | CNC Lathe |
| Discharge Height | 0.8 m |
| Trough Width | 150 mm |
| Coolant Handling | With Coolant |
| Installation Type | Inbuilt |
| Chip Collection | Trolley |
Product Details:
| Chip Type | Long Chips |
| Conveyor Type | Scraper |
| Machine Type | CNC Lathe |
| Discharge Height | 0.8 m |
| Trough Width | 150 mm |
| Coolant Handling | With Coolant |
| Material | Mild Steel |
| Installation Type | Inbuilt |
| Chip Collection | Trolley |
Product Details:
| Chip Type | Short Chips |
| Conveyor Type | Chain |
| Machine Type | CNC Lathe |
| Discharge Height | 0.8 m |
| Length | 60-100 Feet |
| Trough Width | 150 mm |
| Application/Usage | Industries |
| Coolant Handling | With Coolant |
| Brand | BharatQ |
| Usage/Application | Depend on the application |
| Capacity | 100kg/Feet |
| Inclination | Horizontal, Inclined |
| Material | Mild Steel |
| Speed | 60 m/min |
Additional Information: