Product Details:
| Curve Angle | 60 Degree |
| Conveyor Type | Belt |
| Roller Material | Steel |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Capacity | 100 kg |
| Belt Width | 400 mm |
| Load Capacity | 30 kg/m |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Carton Handling |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Configuration Type | Curved |
| Material | Mild Steel |
| Drive Type | Motorized |
| Capacity | 100 kg/m |
| Conveyor Type | Roller |
| Rotation Angle | 180° |
| Frame Material | Mild Steel |
| Roller Type | Simple Taper Roller |
| Thickness | 8mm |
| Structure | Belt Conveyor |
| Control Type | PLC Control |
| Top Surface | Roller Deck |
Additional Information:
Product Details:
| Curve Angle | 60 Degree |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Capacity | 100 kg |
| Belt Width | 400 mm |
| Conveyor Type | Belt |
| Load Capacity | 30 kg/m |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Application | Carton Handling |
| Usage/Application | Packaging |
| Speed Adjustable | Yes |
| Color | Black |
Product Details:
| Drive Type | Powered |
| Roller Diameter | 5mm |
| Capacity | 1 Ton |
| Length | 200cm |
| Color | Blue |
| Roller Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Product Details:
| Roller Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Roller Diameter | 89 mm |
| Curve Angle | 90 degree |
| Application/Usage | Industries |
| Load Capacity | 100 kg |
| Conveyor Type | Belt |
| Width | 450 mm |
| Inclination | Horizontal |
| Speed | 60 m/min |
Additional Information:
Product Details:
| Structure Type | Wheel Mounted |
| Drive Type | Powered |
| Roller Material | Mild Steel |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 400 mm |
| Material | Mild Steel |
| Belt Material | Rubber |
| Roller Diameter | 300 mm |
| Height Adjustment | Hydraulic |
| Capacity | 1 Ton |
| Application | Truck Loading |
| Length | 10 feet |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Red |
| Speed Adjustable | Yes |