Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Meter |
| System Type | Belt Conveyor |
| Conveyor Type | Chain |
| Application | Assembly Line |
| Capacity | 200 Kg/Feet |
| Automation Level | Manual |
| Industry | Automotive |
| Length | 60-100 Feet |
| Structure Material | Mild Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Control System | Relay Logic |
| Belt Width | 45 - 457 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Inclination | Inclined, Horizontal |
| Warranty | one year |
| Speed | 60 m/min |
| Phase | Three Phase |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Adjustable Speed | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Inclined |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Belt Width | 400 mm |
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 3 m |
| Length | 1-20 Feet |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Frame Material | MS |
| Belt Speed | 10 m/min |
| Application | Food Grade, Bag Handling, Mining, Carton Handling, Packaging Line |
| Voltage | 440 V |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Adjustable Speed | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Belt Material | MS |
Additional Information: