Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Meter |
| Incline Angle | 15 Degree |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Type of Belt Conveyor | Inclined Belt Conveyor |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Belt Type | Chevron Rubber |
| Load Capacity | Upto 200 kg |
| Application | Bag Elevation |
| Usage/Application | Packaging |
| Warranty | One Year |
Additional Information:
Product Details:
| Incline Angle | 10 Degree |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Belt Type | Chevron Rubber |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Application | Carton Elevation |
| Usage/Application | Packaging |
| Is It Customised | Yes |
| Speed Adjustable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Incline Angle | 10 Degree |
| Conveyor Type | Flat Belt |
| Type of Belt Conveyor | Inclined Belt Conveyor |
| Belt Width | 300 mm |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Type | Chevron Rubber |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Application | Bag Elevation |
| Usage/Application | Packaging |
| Frame Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed Adjustable | Yes |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Belt Material | Rubber |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor type | Cleated belt |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Belt Type | Chevron Rubber |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Structure material | MS powder coated |
| Application | Pharma, Fertilizer, Coal, Sand, Bags, Food, Cartons, Plastic granules, Grain, Cement |
| Incline angle | 25 deg |
| Belt material | PU |
| Speed | 0.2 m/s |
| Motor power | 2 HP |
We build completely coordinated Three Wheeler Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information: