Product Details:
| Drive Type | Powered |
| Roller Material | Mild Steel |
| Conveyor Type | Belt |
| Material | Mild Steel |
| Roller Diameter | 300 mm |
| Capacity | 100 kg |
| Application/Usage | Industries |
| Length | 10 feet |
| Inclination | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
We are counted amongst the prominent offer of world-class range of hinged belt chip conveyors. These portable conveyors are carefully developed using quality materials in compliance with the set quality standards. It does not require any additional maintenance and is very easy install and operate. Our collection is available in different specifications as per the requirements.
Additional Information:
Product Details:
| System Type | Belt Conveyor |
| Application | Material Handling |
| Automation Level | Manual |
| Industry | Automotive |
| Application/Usage | Industries |
| Control System | Relay Logic |
| Type | Vertical Conveyors |
| Length | 40 Feet |
| Speed | 60 m/min |
| Material | Stainless Steel |
| Structure Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Chain |
| Industry | Automotive |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Workstation Length | 1 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand 2 | Bharatq Conveyor Automation Private Limited |
Product Details:
| Conveyor Type | Belt |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 3 m |
| Frame Material | Mild Steel |
| Roller Type | Gravity Roller |
| Application/Usage | Industries |
| Speed | 6 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Polished |
| Inclination | Inclined |