Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Conveyor type | Belt |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Belt Type | Flat Belt |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Structure material | MS powder coated |
| Application | Food, Cement, Bags, Coal, Fertilizer, Pharma, Plastic granules, Cartons |
| Incline angle | 25 deg |
| Belt material | PU |
| Speed | 0.3 m/s |
| Motor power | 2 HP |
We build completely coordinated Three Wheeler Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information: