Product Details:
| Conveyor Type | Powered Roller |
| Roller Pitch | 75 mm |
| Load Capacity | 30 kg m |
| Roller Diameter | 38 mm |
| Roller Material | MS |
| Frame Material | MS |
| Conveyor Length | 1 m |
| Application | Carton Handling |
| Drive Type | Chain Drive |
Product Details:
| Application | Bag Stacking |
| Conveyor Type | Belt |
| Capacity | 400 Kg/Feet |
| Belt Width | 500 mm |
| Discharge Height | 5 m |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 70 feet |
| Surface Treatment | Polished |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Product Details:
| Belt Width | 1200 mm |
| Conveyor Length | 5 m |
| Load Capacity | 100 tph |
| Belt Grade | General Purpose |
| Roller Length | 60-100 ft |
| Ply Construction | 2 Ply |
| Application | Coal Handling |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Coal |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi-automatic |