Product Details:
| Slat Width | 200 mm |
| Material | MS |
| Conveyor Length | Up to 5 m |
| Duty | Light duty |
| Slat Material | MS |
| Chain Pitch | 1 in |
| Speed Range | 5-10 m/min |
| Capacity | 50 kg per feet |
| Belt Width | 30 Inch |
| Operating Speed | 2-3 m/s |
| Brand 2 | BharatQ |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Steel grade | SS304 |
| Slat type | Straight run |
| Load capacity | 25 kg/m |
| Surface finish | Matt finish |
| Application | Beverage, Pharma, Dairy, Packaging, Meat plant, Food |
We build completely coordinated Three Wheeler Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information:
Product Details:
| Slat Width | 600 mm |
| Material | ms |
| Conveyor Length | Above 30 m |
| Duty | Light duty |
| Slat Material | MS |
| Chain Pitch | 1 in |
| Speed Range | 10-20 m/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 50-100 kg per feet |
| Belt Width | 20-30 inch, 10-20 inch |
| Operating Speed | 2-3 m/s, 1-2 m/s |
| Length | 10-20 feet, 20-40 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Slat Width | 200 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Length | Up to 5 m |
| Duty | Light duty |
| Chain Type | Hinge Steel |
| Slat Material | MS |
| Chain Pitch | 1 in |
| Speed Range | 5-10 m/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 100kg |
| Belt Width | 20 Inch |
| Operating Speed | 0-1 m/s |
| Length | 40 Feet |
| Variable Speed | Non Variable Speed |
Additional Information:
Product Details:
| Slat Width | 200 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Length | Up to 5 m |
| Duty | Light duty |
| Chain Type | Slat Chain |
| Slat Material | MS |
| Chain Pitch | 1 in |
| Speed Range | 5-10 m/min |
| Usage/Application | Heavy Weight Product |
| Capacity | 100-150 kg per feet, 1-50 kg per feet, 50-100 kg per feet |
| Belt Width | 0-10 inch, 10-20 inch, 20-30 inch |
| Operating Speed | 2-3 m/s, 1-2 m/s, 0-1 m/s |
| Length | 1-10 feet, 10-20 feet, 20-40 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Chain width | 82.6 mm |
| Pitch | 38.1 mm |
| Steel grade | SS304 |
| Slat type | Straight run |
| Load capacity | 10 kg/m |
| Surface finish | Matt finish |
| Application | Food |
Product Details:
| Conveyor Type | Slat chain |
| Bottle Size Range | Up to 500 ml |
| Lane Type | Single lane |
| Structure Material | SS304 |
| Application | Dairy bottles |
| Speed Range | Up to 60 BPM |
| Type | Spiral Conveyors |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |