Product Details:
| Conveyor type | Belt |
| Extended length | 6 m |
| Belt width | 400 mm |
| Load capacity | 20 kg/m |
| Structure material | MS painted |
| Application | Truck loading |
| Surface Treatment | Polished |
Product Details:
| Conveyor type | Gravity roller |
| Extended length | 6 m |
| Belt width | 400 mm |
| Load capacity | 20 kg/m |
| Structure material | MS painted |
| Application | Truck loading |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor type | Gravity roller |
| Extended length | 6 m |
| Belt width | 400 mm |
| Load capacity | 20 kg/m |
| Structure material | MS painted |
| Application | Container loading |
| Surface Treatment | Paint Coated |
Product Details:
| Extended length | 16 m |
| Belt width | 400 mm |
| Load capacity | 100 kg/feet |
| Structure material | MS painted |
| Application | Truck loading |
| Conveyor Type | Belt |
| Brand | BharatQ |
| Speed | 60 m/min |
Additional Information:
Product Details:
| Conveyor type | Belt |
| Extended length | 6 m |
| Belt width | 400 mm |
| Load capacity | 20 kg/m |
| Structure material | MS painted |
| Application | Container loading, Truck loading |
Product Details:
| Conveyor Type | Flat Belt |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Belt Width | 300 mm |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Material | PVC |
| Load Capacity | 400 kg |
| Frame Material | MS |
| Usage/Application | Food Processing |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Adjustable | Yes |
| Material Handling Capacity | 100 Kg / Meter |