Product Details:
| Application | Automotive Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Capacity(kg/feet) | 200 |
| Automation Grade | Automatic |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Production Capacity | 300 Vehicle / Hour |
| Line Length | Up to 10 m |
| Working Height | 650-750 mm |
| Frame Material | MS |
| Color | Silver |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Belt |
| Industry | Automotive |
| Production Capacity | 200Vehicle/Shift |
| Workstation Length | 1 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Brand | BharatQ |
| Color | Silver |
| After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | One Year |
| Finishing | Powder Coated |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Meter |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Slat |
| Industry | Automotive, Electronics, Engineering, Home Appliance |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Production Capacity | 200Vehicle/Shift |
| Workstation Length | 2.5 m |
| Belt Width | 500 mm |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Accessories | Tool Hangers, Side Rails, Lighting, Sockets |
| Color | Silver |
| Speed Control | VFD Control |
| Return Type | Single Level |
| Load per Station | 50 kg |
| After Sales Service Available | Yes |
| Brand 2 | Bharatq |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Assembly Type | Automatic Line |
| Capacity | 250 kg/feet |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Slat |
| Industry | Home Appliance, Automotive, Electronics, Engineering |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Production Capacity | 200Vehicle/Shift |
| Workstation Length | 2.5 m |
| Belt Width | 500 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Accessories | Lighting, Side Rails, Tool Hangers |
| Speed Control | VFD Control |
| Return Type | Single Level |
| Load per Station | 30 kg |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Additional Information:
Product Details:
| Application | Automotive Assembly |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Capacity(kg/feet) | 200 |
| Automation Grade | Automatic |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Production Capacity | 400 Vehicle / Hour |
| Line Length | Up to 10 m |
| Working Height | 650-750 mm |
| Frame Material | MS |
| Color | Silver |
| After Sales Service Available | Yes |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Assembly Type | Manual Assembly |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Conveyor Type | Belt |
| Industry | Automotive |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Workstation Length | 1 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hh |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Application | Automotive Assembly |
| Capacity(kg/feet) | 200 |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Automation Grade | Automatic |
| Conveyor Type | Free Flow |
| Production Capacity | 200 |
| Line Length | Up to 10 m |
| Working Height | 650-750 mm |
| Frame Material | MS |
| Color | Grey |
| After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | One Year |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We build completely coordinated Three Wheeler Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
In assembly line automation we undertake turnkey projects which includes Conceptualisation and design.Additional Information:
Product Details:
| Assembly Type | Automatic Line |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Conveyor Type | Belt |
| Industry | Automotive |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Production Capacity | 200Vehicle/Shift |
| Workstation Length | 1 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We build completely coordinated E-Scooter/Bike Assembly Line Conveyor which empower proficient assembly of products while boosting the efficiency alongside quality. Contingent upon the Customer specific Technical requirement, our solutions are designed to automate the clients assembly process and comprises of conveying on solutions ( Slat Conveyors, Roller Conveyors, Power and free roller Conveyors ), Manipulators ( Turn tables, Tilters, Lifters ) Robotics Integration, creation checking frameworks, Controls and Software, coordinating the line with clients ERP system.
Additional Information: